אשקלון, אחת הערים המרכזיות באזור הדרום, עברה לאחרונה שינוי משמעותי במדיניות החניה שלה. קברניטי עיר זו, שבמשך שנים הייתה ידועה בעובדה שהיא מציעה מגוון רחב של מקומות ומגרשי חניה ללא תשלום כלל וכלל, החליטו בחודש מאי האחרון להכניס אותה לרשימת הערים המציעות בישראל חניה סלולרית בתשלום, וזאת עקב מצוקת חניה ההולכת ומתפתחת בה. הנה כל מה שחשוב לדעת על חניה באשקלון ועל הדרך הראויה להתמודד עם השינוי המשמעותי הזה.

חניה אשקלון: תמונת מצב

ההחלטה הנוכחית של ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, נועדה להתמודד עם אחת הבעיות הגדולות בה נתקלו תושבי העיר ואליה המגיעים אליה, והיא התחלופה הנמוכה של כלי רכב במקומות החניה – מה שיוצר מצוקה של ממש. נכון לעכשיו, החלטת העירייה היא שהשעתיים הראשונות בחניה במרכזי המסחר של אשקלון לא יהיו כרוכות בתשלום, כאשר מהשעה השלישית ואילך כל שעה תעלה לנהג סכום של 5.70 ש"ח. ייתכן מאד כי בעתיד הקרוב יוחלט על הוזלת תעריפי החניה לתושבי העיר לשלושה ש"ח, החל מהשעה השלישית.

נכון לעכשיו, החניון שנבחר להיות ה"חלוץ" הוא זה של אזור יד לבנים בעיר, כאשר בתקופה הקרובה צפויה המגמה להתרחב לחניונים אחרים, דוגמת אלה של רחוב אלי כהן, מרכז הנפתי הממוקם מול קניון גירון, המדרחוב או המרכז המסחרי במגדל. שעות האכיפה (והתשלום) הן הימים ראשון עד חמישי, משבע בבוקר ועד שבע בערב, כאשר בימי שישי ובערבי חג נדרש לשלם על חניה עד השעה אחת בצהריים.

אז מה עושים כדי למצוא חניה באשקלון?

המשמעות הישירה של ההחלטה של עיריית אשקלון היא אחת: כאשר מגיעים לאותם מקומות הומי אדם, נדרש לשלם על פי חוק, כאשר האלטרנטיבה היא להסתכן בקנסות לא מבוטלים. אלא שהשינוי הזה גם הכניס את אשקלון למפת אזורי החניה של האפליקציות הסלולריות, בראשן סלופארק, כך שכיום ניתן לשלם על חניה בעיר באמצעותן (בהתאם לתעריפים שתוארו מעלה). הדבר מקל מאד על מלאכת מציאת החניה והתשלום עליה, ולו מכיוון שהוא מונע את הצורך לגשת למדחנים, לאתר כסף קטן וכדומה. האפליקציות המתקדמות ביותר כוללות בתוכן תוספים שימושיים, דוגמת שירות התרעות השולח תזכורת לגבי מועד סיום החניה הקרב, או אפילו תזכורת לנהגים שהחלו בנסיעה מבלי שעדכנו את סיום החניה.