חיפה, בירת הצפון, היא אחת הערים הגדולות בישראל. לא כולם נותנים על כך את הדעת, טרם הביקור שלהם בעיר, אבל היא מציבה מספר תנאים מעניינים במיוחד הנוגעים לאפשרויות החניה בה. המאמר הבא מתייחס למאפיינים העיקריים של חניה בחיפה וכולל בתוכו המלצה על שירות שעשוי לחסוך לכם לא מעט זמן, מאמצים וכספים.

מה שחשוב לדעת על חניה בחיפה

כצעד ראשון, יש לתת את הדעת על כך שבחיפה, בניגוד לערים מרכזיות אחרות בישראל, מגוון רחב של מדרכות בהן החניה היא חופשית: בעיקרו של דבר, אלו הן המדרכות הנמצאות בסמוך לאזורי המגורים של חיפה. אבל, וזה אבל גדול מאד, חוסר ההסדרה הביא למצוקת חניה של ממש, במשך שנים, מה שגרם להחלטה משמעותית של עיריית חיפה מלפני שנים מספר: להגדיר כי באזורים שונים בעיר, בעיקר ליד בתי החולים, אזורי הבילוי או מרכזי התעשייה והמסחר, החניה תהיה מוסדרת, כלומר, כרוכה בתשלום.

השינוי הזה הביא לצביעת מדרכות בכחול – לבן ובהגדרת מגרשי חניה עירוניים, שניהם מצריכים תשלום שעתי. עקב היותה של חיפה מרושתת במצלמות רבות, המחליפות למעשה את עבודתם של פקחים עירוניים רבים, נעשית אכיפה מוגברת יחסית של החניה, כך שאדם החונה מבלי לשלם צפוי לקבל דו"ח. ברוב האזורים, למעט בתי החולים, מותר לחנות עד שעתיים רצופות, וזאת כדי לאפשר תחלופה מהירה. יש להתייחס לכך שמחירי החניה בחיפה עשויים להשתנות בהתאם למיקום הספציפי של החניה ברחבי העיר, כמו גם על פי השעה בה היא נעשית.

חניה חיפה בעידן הסמארטפונים

שנת 2009 היא שנה משמעותית מאד, בהקשר הנוכחי, ולו מכיוון שבשנה זו החליטה עיריית חיפה לאפשר, לראשונה, חניה באמצעות הסלולר בעיר. שירות שכזה, המוצע על ידי חברות דוגמת סלופארק, מאפשר להפעיל את החניה ולסיים אותה באמצעות הטלפון הנייד, הן בחיוג לשירות עצמו והן באמצעות אפליקציה ייעודית. סלופארק מאפשרת ללקוחות לבחור בין מספר סוגי מסלולים וכוללת פיצ'רים שמקלים עליהם מאד, דוגמת שירות התרעות השולח תזכורת כשהחניה מהנייד עומדת להסתיים, או לחילופין תזכורת על תשלום (בפועל, הפסקת החניה) כאשר האפליקציה מזהה כי הרכב המתחיל את נסיעתו.